Hej, kochani:)

Tak, dobrze widzicie: dziś będzie kazanie lub – jeśli ktoś woli – „antyprocentowa kampania urodowa”.

Sylwester, karnawał, Nowy Rok, urodziny znajomych, oraz wszelkie inne przeznaczone do hucznej zabawy święta spędzamy prawie zawsze z kieliszkiem wina, drinkiem lub innym trunkiem.

Bywa, że wieczorem lub po obiedzie wypijamy lampkę wytrawnego wina.

Gdy jesteśmy bardzo zdenerwowani – alkohol koi nasze nerwy.

W zasadzie niewielkie ilości alkoholu rzeczywiście pomagają na różne dolegliwości, mogą odpędzić przeziębienie, rozgrzewają. Co więcej – kieliszek wytrawnego, czerwonego wina może mieć pozytywne wpływ na skórę – jest źródłem antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki. Niezaprzeczalny jest tez fakt, że po pierwszym wypitym drinku oczy nabierają blasku, a policzki stają się zaróżowione. Zbyt duża ilość alkoholu niestety nie wpływa dobrze na naszą urodę. Często spożywany alkohol może wyrządzić naszej cerze, włosom i paznokciom wiele szkody. Zastanawialiście się kiedyś, co dzieje się ze skórą, gdy przesadzicie z alkoholem?

Jaki wpływ na skórę ma alkohol?

1. Wpływ alkoholu na odwodnienie skóry

Odwodnienie skóry – oto, co dzieje się z cerą, gdy zbyt często pijecie alkohol. Jest on traktowany przez nasz organizm jak toksyna. Organizm próbuje zneutralizować jego działanie, a do tego potrzebna jest duża ilość wody. Podczas picia alkoholu organizm stara się na bieżąco usuwać go z naszego ciała, a to prowadzi do odwodnienia – widać to przede wszystkim po przesuszonej skórze. Cera staje się skłonna do podrażnień, matowa, łatwiej ją uszkodzić i źle znosi niekorzystne działanie czynników zewnętrznych (zbyt silne słońce, wiatr, mróz, suche powietrze z grzejników). Nie służą jej też pewne kosmetyki, które mogą ją podrażniać lub uczulać. Odwodniona skóra wolniej wchłania wszelkie składniki pielęgnacyjne, a wy wyglądacie, jakbyście byli nieustannie zmęczeni.

2. Wpływ alkoholu na sińce pod oczami i skórę powiek

Czy alkohol ma wpływ na skórę pod oczami?

Niestety ma i to znaczny. Wszystko odbywa się tak samo jak w przypadku całej skóry – a na tej pod oczami niekorzystny wpływ alkoholu widać najbardziej, ponieważ w tym miejscu skóra jest najdelikatniejsza. Już po jednym wieczorze skóra powiek znacznie słabnie, traci wodę i jest dużo bardziej podatna na powstawanie zmarszczek.

3. Wpływ alkoholu na zmarszczki

U osób spożywających alkohol niestety dużo szybciej pojawiają się zmarszczki, ponieważ skórze brakuje nawilżenia, a ponadto alkohol wypłukuje z organizmu wiele cennych składników, dzięki którym sprawnie ona funkcjonuje. Jednymi z ważniejszych dla naszej cery witaminami są: witamina A, C, E oraz szereg witamin z grupy B. Ich brak prowadzi do szybszego pojawiania się zmarszczek i utraty gęstości skóry. Potraktujcie to więc jako przestrogę: im częściej spożywacie duże ilości alkoholu, tym bardziej wyglądacie na starsze, niż wskazywałaby to data waszego urodzenia, a przecież wszystkim kobietom zależy pewnie na tym, żeby oszukać metrykę, ale… na korzyść dla nas, prawda? 😉

4. Wpływ alkoholu na trądzik, krostki i łojotok

Alkohol ma również wpływ na wszelkie zmiany skórne. Rozszerzone pory, wypryski, zaskórniki, ropne krostki i trądzik różowaty – cały ten korowód nieładnych zmian skórnych „podsycany” jest przez alkohol.

5. Wpływ alkoholu na naczynka

Alkohol ma wpływ również na skórę naczynkową. Rozszerza on naczynka włosowate skóry (to dlatego po wypiciu drinka lub dwóch skóra staje się zaróżowiona). Jeśli często w taki właśnie sposób „przyprawiacie ją o rumieńce”, to skórę zaczynają przystrajać nieładne, czerwone „pajączki”, które powstają przez to, ze ścianki naczynek krwionośnych sztywnieją i niestety nie wracają już do swoich pierwotnych rozmiarów.

6. Wpływ alkoholu na włosy i paznokcie

Wysuszone, łamliwe i kruche włosy, które nadmiernie się puszą i tracą elastyczność – to również może być efekt działania alkoholu. Jak już wcześniej wspomniałam – alkohol wysusza organizm i udaremnia należyte nawodnienie skóry. Oprócz witamin ze skóry wypłukuje się również cynk, przez co włosy słabną, zaczynają się rozdwajać i łamać. Alkohol sprawia, że cement międzykomórkowy i wiązania siarczkowe we wnętrzu włosów ulegają zniszczeniu.

7. Wpływ alkoholu na stany zapalne skóry

Osoby, które maja wyjątkowo wrażliwą lub atopową skórę, która często ulega podrażnieniom, powinny liczyć się z tym, że alkohol dodatkowo zaognia wszelkie infekcje i utrudnia ich leczenie.

8. Wpływ alkoholu na masę ciała

Wpływ alkoholu na skórę jest bardzo nieprzyjemny, ale jeśli jeszcze was nie przekonałam do tego, aby rozsądnie i tylko od czasu do czasu dać się ponieść zabawie, pamiętajcie o ostatnim, bardzo niemiłym fakcie: alkohol tuczy! Wie, że nie ma to nic wspólnego z tym, jak alkohol wpływa na skórę, ale myślę że dla wielu z was ten argument przeważy szalę. Pamiętajcie dziewczyny: alkohol to puste kalorie (!)

Wpływ alkoholu na skórę – alkohol dodawany do kosmetyków

Oprócz szkodliwego działania na skórę spożywanego alkoholu, warto wspomnieć o tym, który dodawany jest do kosmetyków, a obfituje w niego większość produktów. O ile niektóre są nieszkodliwe i ulatniają się zaraz po nałożeniu na skórę, o tyle bardzo duża ilość alkoholi krótko-łańcuchowych działa na cerę komedogennie: wysusza, uczula, niszczy warstwę ochronną naskórka, sprawiają, że cera staje się bezbronna i narażona na szybsze starzenie.

Do grona tych groźnych alkoholi zaliczamy:

Alcohol denat, Benzyl Alcohol, Etanol Alcohol, Grain Alcohol, Isopropanol Alcohol, Propanol Alcohol (Propan-2-ol). Wszystkie wymienione przeze mnie alkohole nalezą do grupy szkodliwych, jednowodorotlenowych i krótkołańcuchowych. Niestety wciąż obfituję w nie wiele kosmetyków. Wpływ tych alkoholi na skórę jest szkodliwy.

Dotrwaliście do końca? 🙂

Sprawdzacie składy kosmetyków do pielęgnacji skóry? Staracie się unikać alkoholu?

Marta

Autor: Marta

Marta / 24 lat / Wrocław / Zakochana w kosmetykach i pielęgnacji. Blog "Kosmetyczne Patenty" powstał z ogromnej pasji i chęci dzielenia się opinią, oraz doświadczeniami. Zachęcam do kontaktu i dyskusji :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2024 "Kosmetyczne patenty – Znajdź sposób na piękno" All Rights Reserved