Cześć, kobiety!
Chciałabym poruszyć ważną kwestię, jaką jest nawilżenie włosów. To podstawa pielęgnacji. Włosy potrzebują dogłębnego nawilżenia, a często odżywki nie są w stanie go zapewnić. Zazwyczaj skupiamy się na pielęgnacji od zewnątrz i oczekujemy nie wiadomo jakich efektów. Nawet najlepsze kosmetyki nie są w stanie dotrzeć do najgłębszych warstw skóry czy włosów. Może warto zastanowić się, czy przypadkiem czegoś nie pominęłyśmy w pielęgnacji?
Nawodnienie
Picie odpowiedniej ilości wody to podstawa. Na pewno często to słyszymy. Nasz organizm potrzebuje wody do prawidłowego funkcjonowania, dlatego musimy utrzymywać poziom płynów na stałym poziomie. Płyny usprawniają oczyszczanie organizmu z toksyn, dlatego woda nazywana jest źródłem naszego piękna.
Dieta
To też bardzo istotne! Bez zróżnicowanej diety Twoje włosy nigdy nie będą w dobrej kondycji. Ważne, abyś spożywała duże ilości warzyw i owoców. Witaminy i minerały są najważniejsze.
Dlaczego włosy wysychają?
Wiele czynników ma na to wpływ. Włosy stają się odwodnione przez nadmiar promieni słonecznych, chlorowaną wodę, produkty z alkoholem. Wysuszają je też nieodpowiednio dobrane kosmetyki, stylizacja włosów bez odpowiedniego zabezpieczenia przed wysoką temperaturą. Aby Twoje włosy zyskały odpowiednie, dogłębne nawilżenie, sięgnij po naturalne składniki.
Jak nawilżyć włosy?
Potrzebne Ci będą humektanty, czyli substancje nawilżające, np. aloes, siemię lniane, miód, wody kwiatowe. Nie spotkałam się jeszcze, żeby te składniki występowały w gotowych maskach czy odżywkach w znaczącej ilości. Nie dość, że nie ma ich zbyt wiele, to ich działanie jest silnie ograniczone przez silikony. Jednak to nie problem, bo poradzisz sobie z tym samodzielnie. Możesz użyć produktów, które znajdziesz w swojej kuchni albo kupisz w aptece czy sklepie zielarskim.
Co stosować na suche włosy?
Suche włosy potrzebują nawilżenia, więc powinnaś używać kosmetyków nawilżających. Humektanty najpopularniejsze w kosmetyce, to m.in. miód, aloes, siemię lniane, kwas hialuronowy, mocznik czy prowitamina B5 (panthenol).
Dostarczenie włosom odpowiedniej ilości wody nie wystarczy. Trzeba ją jeszcze zatrzymać. Sprawdzą się naturalne olejki i maseczki emolientowe. Najczęściej stosowane emolienty to silikony, parafina, masła roślinne i olejki. Dwa pierwsze mogą obciążać nasze włosy i im szkodzić, dlatego lepiej postawić na składniki naturalne.
Olejowanie
To coraz popularniejsza metoda, a co najważniejsze – bardzo skuteczna! Oleje docierają w najgłębsze struktury włosa, dzięki czemu odbudowują je od środka. Olejowanie znacznie wpływa na kondycję włosów, odżywia je i regeneruje. Jest kilka metod olejowania, więc na pewno wybierzesz odpowiednią dla siebie.
Wybierz olej, który odpowiada porowatości Twoich włosów. Nieodpowiednio dobrany może wyłącznie zaszkodzić. Tak też jest ze wszystkimi kosmetykami. Jeżeli masz problem z określeniem porowatości samodzielnie, wybierz się do salonu fryzjerskiego i poproś o poradę.
Działanie olejowania włosów
Dzięki olejowi nasze włosy stają się elastyczne, dogłębnie zregenerowane, a także zyskują ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV i uszkodzeniami mechanicznymi. Włosy można też przeolejować, więc musisz sprawdzić, jaka ilość oleju i częstotliwość jest dla Ciebie dobra.
Efekty olejowania włosów
Na satysfakcjonujące rezultaty musisz poczekać, ponieważ efektów olejowania włosów nie widać od razu. Ale jak najbardziej warto! Włosy stają się elastyczne, wygładzone, mocniejsze i odporne, a przede wszystkim nawilżone i sprężyste. Olej także reguluje nadmiar sebum i wzmacnia cebulki włosów.
Nie zapominaj o tym, że samo olejowanie nie wystarczy i jest to tylko jeden z elementów pielęgnacji. Możesz mieć włosy jak po wyjściu z salonu dzięki naturalnym metodom!
Dodaj komentarz