Cześć!

W tym wpisie chciałabym wam opowiedzieć o pielęgnacji skóry. Często przysparza nam to wielu kłopotów, bo nie zdajemy sobie sprawy, czego tak naprawdę potrzebuje nasza skóra. Po dokładnym oczyszczeniu i tonizowaniu nie należy zapominać o produktach pielęgnacyjnych i nie chodzi tu wyłącznie o krem. 

Dlaczego cera się starzeje?

Starzenie się cery to proces nieunikniony i spotka każdego z nas, dlatego też jak najszybciej powinnaś rozpocząć antystarzeniową pielęgnację. Na stan cery bardzo duży wpływ mają kosmetyki, jakich używamy, jakość i długość snu. Z wiekiem zanikają włókna elastynowe i kolagenowe, przez co pojawiają się zmarszczki i przebarwienia.

W jaki sposób kosmetyki nawilżają skórę?

Proces nawilżania opiera się głównie na dwóch działaniach – dostarczaniu skórze humektantów i emolientów. Humektanty mają na celu zatrzymać wilgoć w naskórku, a emolienty uszczelnić barierę lipidową skóry.

Substancje nawilżające w kosmetykach

W składzie kosmetyków nawilżających szukaj aminokwasów i protein, związków cukrowych, witaminy B5, kwasów omega 3, 6, 9, kwasu hialuronowego i jego pochodnych, nawilżających ekstraktów roślinnych. Przed utratą wilgoci ochronią Cię także oleje i masła roślinne. Warstwę lipidową naskórka uszczelniają fosfolipidy i ceramidy. Sprawdzają się także związki silikonowe.

Które kremy nawilżają? 

To nieprawda, że nawilżają tylko kremy nawilżające. Wszystkie kremy nawilżają, jednak w różnym stopniu. W ten sposób działają też inne kosmetyki, jak toniki, żele, esencje, emulsje. Należy jednak dobrać je odpowiednio do potrzeb skóry i naszych preferencji. Najlepiej stosować kilka różnych kosmetyków i nie ograniczać się wyłącznie do kremu. Stosowanie serum lub esencji przed aplikacją kremu przynosi bardzo dużą różnicę w stopniu nawilżenia. Dodanie olejku roślinnego lub żelu hialuronowego do kremu także jest dobrym pomysłem. Czasem niektóre miejsca potrzebują silnego nawilżenia, więc wklep olejek roślinny w suche miejsca też po nałożeniu kremu.

Jaki rodzaj cery potrzebuje nawilżenia?

Każdy! Zarówno cera tłusta, jak i sucha, potrzebują odpowiedniego nawilżenia. Oczywiście musisz dobrać kosmetyk odpowiedni do typu Twojej skóry. Nawodniona skóra lepiej wykorzystuje składniki aktywne, które jej dostarczamy.

Nawilżanie skóry a zmarszczki

Sama przyznasz, że sucha skóra wygląda o wiele gorzej niż skóra odpowiednio nawilżona. Pozbawiona blasku, mniej jędrna, pomarszczona… Jeżeli dostarczysz jej odpowiednią ilość wody, na pewno Ci za to podziękuje i jej kondycja ulegnie poprawie. Oczywiście samo nawilżanie nie wystarczy.

Rodzaje produktów pielęgnacyjnych

Najpopularniejszymi kosmetykami pielęgnacyjnymi są oczywiście kremy. Zawierają humektanty i emolienty połączone w jednolitą masę.

  • Toniki i esencje to produkty o wodnistej konsystencji, które stanowią pierwszy etap prawidłowego nawilżania skóry.
  • Serum to lekki płyn lub tłusty olejek, który można stosować jako dodatek lub samodzielnie.
  • Masła i oleje roślinne stosuje się jako dodatki. Są to naturalne produkty, które, tak jak wszystkie kosmetyki, musimy dobrać do potrzeb skóry.

Jak widzisz, opcji jest wiele i nie musisz ograniczać się wyłącznie do kremu. Daj znać w komentarzu, jakie są Twoje sposoby na pielęgnację skóry!

Marta

Autor: Marta

Marta / 24 lat / Wrocław / Zakochana w kosmetykach i pielęgnacji. Blog "Kosmetyczne Patenty" powstał z ogromnej pasji i chęci dzielenia się opinią, oraz doświadczeniami. Zachęcam do kontaktu i dyskusji :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2021 "Kosmetyczne patenty – Znajdź sposób na piękno" All Rights Reserved