Hej dziewczyny!
Ostatnio zafiksowałam się na domowym spa. Domowe, ziołowe kąpiele, pachnące peelingi, kule do kąpieli, DIY, świece, relaks i wyciszenie, które idealnie pasuje do jesiennej aury, lub długich, zimowych wieczorów. Ale spa to jeszcze zapach – dlatego od kilku tygodni z zapałem zgłębiam właściwości pachnących, eterycznych olejków. To fascynujące, że zapach może tak intensywnie oddziaływać na nasze samopoczucie i intymne, osobiste sfery…
Współczesna medycyna uznaje, że wdychany przez nas zapach wędruje włóknami nerwowymi do tych części mózgu, które odpowiadają za nasz emocje, uczucia i intuicję. Substancje zapachowe to małe małe cząsteczki, które wpływają na równowagę chemiczną naszego organizmu, nastrój i samopoczucie. Czas dać im szansę 🙂
Olejki eteryczne – zastosowanie
Olejki eteryczne można stosować na kilka sposobów
- Kominek (aromaterapia)
- Masaż
- Kąpiel
- Składnik kosmetyków domowych DIY
Mają one zatem bardzo szerokie spectrum działania –leczą nie tylko zapachem, ale również są doskonałymi dodatkami kosmetycznymi, a użyte do masażu (oczywiście w niewielkich ilościach i połączone z wybranym tłoczonym na zimno olejem lub oliwką dla dzieci), lub dodane do wanny – wspomagają walkę z cellulitem, odżywiają, wygładzają, regenerują i działają detoksujaco na skórę. Dzięki olejkom eterycznym możecie w szybki sposób pozbyć się łupieżu, wspomóc walkę z egzemą łuszczycą, ukoić naskórek po parzeniach słonecznych, ugryzieniach komarów. Urządzić skórze detoks, zapewnić pielęgnację anti-pollution… wszystko oczywiście zależy od tego, jaki olejek eteryczny zastosujecie w pielęgnacji. Dlatego najlepiej będzie, jeśli bez zbędnych wstępów przejdę do opisów poszczególnych olejków eterycznych:) Zapraszam!
Olejki eteryczne – działanie i właściwości poszczególnych olejków
Właściwości i działanie olejków eterycznych
Poniżej opisuję najlepsze (według mnie) olejki eteryczne, oraz po prostu te, które miałam okazję testować:)
● Olejek eteryczny bergamotowy – wyciskany ze skórki owocu cytrusowego – właściwości
działa antyseptycznie, stosowany przy infekcji górnych dróg oddechowych, działa przeciwlękowo przy stanach depresyjnych, ma właściwości bakteriobójcze, często stosuje się go w produktach do dezynfekcji
● Olejek eteryczny cedrowy – wyciąg z drewna cedru wirgińskiego – właściwości
Ma działanie uspokajające, wzmacniające, stosowany w zwalczaniu trądziku i łupieżu, działa przeciwlękowo przy stanach depresyjnych. Chętnie stosowany w produktach do cery tłustej i trądzikowej, ponieważ reguluje wydzielanie sebum. Idealny do pielęgnacji stóp (kilka kropli można dodać do domowej kąpieli dla stóp), ponieważ działa odkażająco, odświeżająco i antybakteryjnie. Świetnie dba o skórę po opalaniu. Pomaga zwalczyć cellulit. Olejek cedrowy chamuje też wypadanie włosów i poprawia ich stan (!)
● Olejek eteryczny cynamonowy – wyciąg z kory cynamonowca cejlońskiego – właściwości
W krajach orientu jego „cudowne” właściwości są znane od wieków i spisane w Ajurwedzie. Olejek cynamonowy działa przeciwzapalne i rozgrzewa. Idealny na zimową kąpiel. Działa lekko przeciwbólowo – chętnie stosowany przez sportowców po cieżkim treningu. Silnie pobudza krążenie, przez co doskonale wpływa na likwidację cellulitu i nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej <3 Zmniejsza obrzęki. Używany chętnie przez twórców perfum i do aromaterapeutycznych kompozycji, ponieważ nadaje im egzotyczny, ciepły (dla mnie po prostu świąteczny!) charakter. Olejek ten zwalcza przebarwienia potrądzikowe i świetnie domyka pory skóry.
● Olejek eteryczny eukaliptusowy – wyciąg z liści drzewa eukaliptusowego – właściwości
Ten olejek to broń na zakażenia, bakterie, krostki, trądzik…działa silne przeciwbakteryjne (niszczy niemal wszystkie szczepy bakterii, zwłaszcza gronkowce i paciorkowce). Doskonale wzmacnia odporność organizmu, może go stosować punktowo na krostki, łagodzi objawy opryszczki, doskonały do odkażania jamy ustnej, nadaje się jako składnik męskich kosmetyków do golenia.
Skutecznie odstrasza owady, zadba o stopy – odświeża, działa antybakteryjnie.
● Olejek eteryczny goździkowy – wyciąg z pąków – właściwości
Dobra wiadomość: olejek odstrasza komary, więc warto altem wlać kilka kropli do kominka, gdy mali krwiopijcy przypuszczają zmasowany atak na Wasza skórę 🙂
Olejek goździkowy ma działanie bakterio- i grzybostatyczne, więc jest popularnym składnikiem kosmetyków do cery trądzikowej. Chętnie być stosowany w pielęgnacji stóp.
Używa się go do aromaterapii i w kosmetykach (perfumach), gdyż jest łagodnym afrodyzjakiem, minimalizuje uczucie zniechęcenia i apatii. Inhalacje z dodatkiem olejku goździkowego są wskazane przy przeziębieniach.
● Olejek eteryczny grapefruitowy – wyciskany ze skórki owocu – właściwości
Olejek grejpfrutowy doskonale pobudza krążenie, wiec jest często stosowany w kosmetykach antycellulitowych. Ponadto ma on działanie tonizujące, a także bakterio- i grzybostatyczne – zatem znajduje zastosowanie w kosmetykach do cery tłustej i trądzikowej.
Olejek grejpfrutowy poprawia nastrój i samopoczucie. Olej z białego grejpfruta ma subtelny i bardziej przejrzysty cytrusowy zapach, niż jego bliźniaczy, różowy grejpfrut. Jany owoc nie ma charakterystycznego, gorzkawego zapachu. Pomaga zwalczyć zmęczenie i energetyzuje. Chętnie stosowany w przemyśle perfumeryjnym.
● Olejek eteryczny lawendowy – wyciąg z kwiatów – właściwości
To bardzo „mocarny” o;lejek, o silnych właściwościach odprężających. Olejek lawendowy reguluje działanie centralnego układu nerwowego, więc świetnie pomaga w stanach rozdrażnienia. Odpręża i koi, a w przypadku wyczerpania delikatnie pobudza. Ułatwia zapamiętywanie (uwaga! „studencki” olejek!). Ułatwia zasypianie, zapewnia spokojny, regenerujący sen.
Jak większość olejków, ten również ma działanie antybakteryjnie, przeciwgrzybiczne oraz przeciwbólowe. Przyśpiesza regenerację tkanek (gojenie ran, poparzeń), działa doskonale na skórę głowy – oczyszcza, łagodzi podrażnienia skalpu, idealny w pielęgnacji skóry (w tym także wrażliwej). Reguluje nadmierne pocenie. Jest szczególnie polecany do skóry ze skłonnościami do podrażnień, trądzikowej. Szybko i sprawnie oczyszcza powietrze w pomieszczeniach, a także zwalcza zapach tytoniu i wszelkie zapachy pochodzące z kuchni.
● Olejek eteryczny lemongrasowy ( z trawy cytrynowej) – właściwości
Doskonale odświeża i jest bardzo wdzięczną kompozycja zapachowa, która koi skołatane nerwy, delikatnie pobudza, działa antystresowo. Olejek ma działanie antyseptyczne, odstrasza owady (w tym również natrętne komary), łągodzi bóle głowy i pomaga przy migrenach, doskonale odświeża.
● Olejek eteryczny mięty pieprzowej – wyciąg z liści mięty pieprzowej (główny składnik to mentol) – właściwości
Olejek miętowy jest stosowany w kosmetykach właśnie ze względu na dużą zawartość mentolu. Odświeża, orzeźwia, delikatnie chłodzi rozgrzaną skórę, koi. Właściwości łagodzące i bakteriostatyczne sprawiają, ze stosuje się go w kremach, tonikach i żelach łagodzących podrażnioną skórę po opalaniu, po goleniu i depilacji. Dodany do szamponu czy też żelu pod prysznic rano będzie działał pobudzająco i skutecznie doda energii na cały dzień.
● Olejek eteryczny neroli – wyciąg kwiatu pomarańczy gorzkiej – właściwości
Okazuje się, ze neroli jest nie tylko doskonałym hydrolatem, ale równeiż silnie działającym na organizm olejkiem eterycznym. Ma działanie antyseptyczne, antydepresyjne
stosowany jest przy bezsenności i niepokoju. Silnie i skutecznie (!) odmładza, regeneruje skórę, a ponadto jest klasycznym składnikiem luksusowych perfum… neroli to bowiem silny afrodyzjak!
● Olejek eteryczny paczulowy (patchoulowy) – wyciąg z liści rośliny uprawianej na terenach Azji równikowej – właściwości
Olejek paczulowy: gęsta brązowo-zielona ciecz która ma drzewno-korzenną woń. Stosowany w perfumach, dodawany do kadzideł, składnik domowych woreczków chowanych w szafie – nadaje przyjemna woń odzieży, odświeża i oczywiście odstrasza mole i insekty.
Ma on też właściwości przeciwzapalne, a także leczy skórę trądzikową (przyspiesza gojenie blizn i wszelkich śladów potrądzikowych), dobrze radzi sobie z atopowym zapaleniem skóry, grzybicą i łupieżem. W kosmetyce wybierany też jako składnik produktów dla skóry dojrzałej, wymagającej regeneracji, a także popękanej, pomaga zwalczyć zaczerwienienia i podrażnienia.
Dodaj komentarz