Cześć!

Starzejemy się. I nie zmieni tego żadna z nas. Nie przejmuj się więc jedną zmarszczką, która wyskoczyła ci pod okiem, tylko pomyśl, jak nie dać się jej pogłębić. Na pewno pomogą ci w tym przeciwutleniacze. Czym są, jak je stosować i jakie jest ich działanie? Wszystkie informacje znajdziesz w moim tekście. Miłej lektury i powodzenia w zwalczaniu zmarszczek.

Co niszczy twoją skórę?

Z każdej strony jesteśmy atakowane przez czynniki, które pogarszają kondycję cery. Należą do nich promieniowanie słoneczne i wolne rodniki, które mają działanie utleniające (oksydacyjne). Skutek? Szybsze starzenie się i spowolnienie działania lub ograniczenie działania układu odpornościowego. To z kolei może prowadzić do powstawania stanów zapalnych i innych poważnych komplikacji zdrowotnych. Oczywiście nie wszystkie reakcje utleniania są szkodliwe dla organizmu. Niektóre z nich są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego ciała, jednak muszą przebiegać we właściwy sposób. Z tego względu w skórze znajdują się pewne mechanizmy, które zwalczają wolne rodniki i nieprawidłowe reakcje utleniania.

Naturalne przeciwutleniacze

W organizmie znajdują się naturalne przeciwutleniacze, inaczej nazywane antyutleniaczami lub antyoksydantami. Są to między innymi: tokoferole i tokotrienole (witamina E), beta-karoten i pro-witamina A, kwas askorbinowy (witamina C), kwasy liponowy i moczowy, koenzym Q10. Do reakcji chroniących skórę przed wolnymi rodnikami zalicza się również proces regulujący wydzielanie lipidów i systemy enzymatyczne naprawiające uszkodzenia w DNA (wywołane przez wolne rodniki) i odbudowujące zużyte antyutleniacze.

Jak wspomóc działanie procesów ochronnych skóry?

Niestety naturalne systemy antyoksydacyjne nie są w pełni wystarczające. Dlatego przed wolnymi rodnikami ochronić nas muszą inne działania, które samodzielnie musimy wdrożyć. Do tych działań należą: odpowiednia dieta, pielęgnacja dermatologiczna i kosmetologiczna, aktywność fizyczna. Antyoksydanty pełnią funkcje ochronne (ograniczają starzenie się skóry) i funkcje terapeutyczne (łagodzą stany zapalne). Stosowanie antyutleniaczy jest bardzo ważne w przypadku skóry alergicznej, bo niweluje ryzyko przedostania się czynników drażniących w głąb skóry. Terapeutyczne działanie antyoksydantów jest także widoczne w przypadku cery trądzikowej i cery objętej łuszczycą.

Jak wygląda terapia antyoksydantami?

Antyoksydanty działają na dwa sposoby. Pierwszy to przeciwdziałanie tworzenia się wolnych rodników, które biorą udział w reakcji utleniania się. Drugi sposób polega na neutralizowaniu już istniejących wolnych rodników. Substancje, które mają zdolność niszczenia wolnych rodników, są nazywane zmiataczami lub inhibitorami. Są szeroko stosowane w kosmetykach i produktach dermatologicznych. Ich zadaniem jest zapobieganie przedwczesnemu starzeniu i powstawaniu podrażnień.

Jak działa antyutleniacz (inhibitor)?

Każdy antyutleniacz powinien odznaczać się wysoką reaktywnością w stosunku do wolnych rodników. Dlatego musi:

  • łatwo reagować z jak największą liczbą wolnych rodników i tworzyć stabilny, niereaktywny rodnik;
  • podlegać regeneracji w tkance;
  • łatwo przedostawać się do skóry, docierać do newralgicznego miejsca w ciele i kumulować się w tym obszarze;
  • nie tworzyć substancji drażniących i toksycznych w reakcji w innymi rodnikami;
  • być bezpieczny jako surowiec kosmetyczny i medyczny.

Jak działają konkretne antyoksydanty?

WITAMINA E

Witamina E hamuje utlenianie się wolnych rodników, ma zdolność wbudowywania się w błonę komórkową i lipidy cementu międzykomórkowego. Łatwo wchodzi w reakcje z rodnikami i nie przekształca się w szkodliwą substancję. Witamina E przenika w głąb skóry i jest łatwo przyswajalna, co świadczy o jej dużej skuteczności. Ma bardzo dobre działanie ochronne, dlatego jest stosowana w kosmetykach przeznaczonych do ochrony przed słońcem. Dzięki użyciu witaminy E w tych produktach uzyskano mniejsze tłuszczenie i lepsze zabezpieczenie przed słońcem.

WITAMINA C

Działanie witaminy C zaobserwujemy na granicy faz pomiędzy wodą a lipidami. Po zneutralizowaniu wolnego rodnika zamienia się w stabilny kwas, który potem znów staje się witaminą C. Taką własność można zaobserwować tylko wtedy, gdy będzie obecna witamina E. Co więcej witamina C wykazuje działanie przeciwzapalne.

FLAWONOIDY

Należą do roślinnych substancji, które wychwytują wolne rodniki i wykazują wiele innych właściwości. Najlepsze działanie mają flawonoidy z zielonej herbaty, z pestek, skórek i liści winogron oraz z sosny śródziemnomorskiej. Przyspieszają regenerację tkanek i uszkodzeń wywołanych utlenianiem się rodników.

KAROTENOIDY

Są naturalnymi antyutleniaczami, pochodzenia roślinnego. Najbardziej znanym karotenoidem jest beta-karoten stanowiący źródło witaminy A. Inne związki należące do tej grupy pomagają w leczeniu uszkodzeń i podrażnień wywołanych przez promieniowanie elektromagnetyczne, jednak podczas ich stosowania trzeba liczyć się z zabarwieniem skóry na pomarańczowo.

Jaki jest wasz patent na wiecznie piękną i młodą skórę?

Marta

Autor: Marta

Marta / 24 lat / Wrocław / Zakochana w kosmetykach i pielęgnacji. Blog "Kosmetyczne Patenty" powstał z ogromnej pasji i chęci dzielenia się opinią, oraz doświadczeniami. Zachęcam do kontaktu i dyskusji :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2024 "Kosmetyczne patenty – Znajdź sposób na piękno" All Rights Reserved