Olejek roku to dla mnie zdecydowanie olej rycynowy! Chcecie dowiedzieć się, dlaczego go uwielbiam? Jest mega tani, mega wydajny, bardzo łatwo dostępny i działa rewelacyjnie. Ciekawskich zapraszam do dalszej części wpisu 🙂

♥ OLEJEK RYCYNOWY ♥

Znany jest raczej jako naturalny środek przeczyszczający, ale olejek rycynowy ma też szereg cennych właściwości pielęgnacyjnych. Kosztuje naprawdę mało w porównaniu np. do równie uniwersalnego i wychwalanego oleju arganowego. Można go kupić w każdej aptece, a leniuchy z łatwością zamówią go przez internet. Z pozoru nie różni się od innych olejków, chyba że gęstością, która jest zdecydowanie większa.

Co w nim takiego wyjątkowego? Ciężko powiedzieć. Głównym składnikiem (80%) jest tutaj kwas rycynolowy, charakterystyczny właśnie dla tego produktu. Ale olejek rycynowy zawiera także kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-9, które znajdują się też w innych olejach. Od starożytności stosowany jest w medycynie i pielęgnacji, ponieważ ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. I prawdopodobnie to właśnie one są tutaj kluczowe.

Czy olejek rycynowy naprawdę jest remedium na wszystkie dolegliwości? Dla mnie tak i właśnie o tym chciałabym opowiedzieć. Jak olej rycynowy sprawdza się w pielęgnacji?

Olejek rycynowy na włosy i skórę głowy

Zdecydowanie najczęściej stosuję olej rycynowy na skalp, ponieważ jestem w trakcie mojej domowej kuracji przyspieszającej wzrost włosów. Jest gęsty, dlatego nabieram go na końcówki palców i wcieram w skórę głowy, robiąc przy okazji masaż. W ten sposób pobudzam krążenie w skórze, dzięki czemu olejek się lepiej wchłania. Na włosy również można go nakładać, ale zalecam wymieszać go z rzadszym olejkiem, naftą kosmetyczną albo żółtkiem (taka domowa maska).

Jak olej rycynowy działa na włosy?

  • przyspiesza wzrost włosów i zagęszcza je;
  • dodaje blasku i miękkości;
  • może przyciemniać naturalny kolor;
  • ochrania końcówki przed rozdwajaniem się;
  • wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu.

Olejek rycynowy na rzęsy i brwi

Miałam też krótki epizod, w którym stosowałam olejek rycynowy na rzęsy jako naturalną odżywkę stymulującą wzrost. Potem dowiedziałam się, że można używać go też w celu zagęszczenia brwi. W obu przypadkach działa tak, jak na włosy, czyli wzmacnia, dodaje blasku, przyciemnia, przyspiesza wzrost i zagęszcza. Jak nakładać olej rycynowy na rzęsy i brwi? Najlepiej szczoteczką po zużytej maskarze. Tylko wcześniej warto ją wyczyścić i wyparzyć.

Olejek rycynowy na twarz

Nieco rzadziej stosuję olejek rycynowy w pielęgnacji cery, ale to prawdopodobnie wynika z faktu, że po prostu mam swój ulubiony krem. Olejek byłby jednak dla niego znaczną konkurencją, ponieważ ma właściwości tonizujące i rewelacyjnie sprawdza się w pielęgnacji skóry dojrzałej lub przy problemach skórnych. Idealnie sprawdza się w przypadku trądziku, blizn, zrogowaciałej skóry, podrażnień, rozstępów, drobnych skaleczeń i otarć albo oznak starzenia się cery. Jeśli macie którykolwiek z tych problemów, myślę, że naturalny olejek rycynowy będzie jak znalazł.

Jak olej rycynowy działa na cerę?

  • minimalizuje stany zapalne i przynosi ukojenie;
  • działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo;
  • przyspiesza procesy gojenia się;
  • pomaga w leczeniu i zapobieganiu trądzikowi;
  • wyrównuje koloryt i wygładza cerę.

Ciekawostka: Olej rycynowy można wykorzystać do OCM, czyli metody oczyszczania twarzy naturalnymi olejami. Tłuszcze najlepiej bowiem usuwać tłuszczami, podobnie jak wodoodporny makijaż i zanieczyszczenia. Niestety olejek rycynowy jest za gęsty, żeby stosować go samodzielnie. Warto mieszać go z innymi olejami w proporcji 1 do 10 (rycynowego mniej) np. olejem winogronowym przy skórze suchej, olejem jojoba przy tłustej lub olejem ze słodkich migdałów przy normalnej. Polecam, bo działa rewelacyjnie.

Oleje rycynowy na pięty, łokcie i kolana

Też byłam zdziwiona! Myślałam, że olejek rycynowy na trądzik to już wystarczające zaskoczenie, a tutaj taka niespodzianka. Ze względu na to, że olej rycynowy może regenerować, nawilżać i zmiękczać, świetnie sprawdza się na zrogowaciałym naskórku. Regularnie wcieramy w pięty/łokcie/kolana zmiękcza i zapobiega pękaniu. Czasami nakładam go na pięty jak krem, zabezpieczałam bawełnianymi skarpetkami, i tak szłam spać.

Znacie jeszcze jakieś zastosowania olejku rycynowego?

Marta

Autor: Marta

Marta / 24 lat / Wrocław / Zakochana w kosmetykach i pielęgnacji. Blog "Kosmetyczne Patenty" powstał z ogromnej pasji i chęci dzielenia się opinią, oraz doświadczeniami. Zachęcam do kontaktu i dyskusji :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2024 "Kosmetyczne patenty – Znajdź sposób na piękno" All Rights Reserved