Cześć!
Nie wiem jak wy, ale ja nie lubię momentu, kiedy muszę schować do szafy wszystkie sandałki i jednocześnie pożegnać lato. Jesień zaczyna się dla mnie wtedy, gdy zakładam grubsze skarpety i cieplejsze buty. Wraz z tą chwilą zaczynam również lepiej dbać o stopy. Jesteście ciekawe, jak to robić i jakich chorób się wystrzegać? Zapraszam do przeczytania mojego najnowszego wpisu.
Czemu stopy pocą się jesienią?
Jesienią stopy są narażone na przepocenie. Ubieramy je wtedy w rajstopy, skarpety lub cieplejsze obuwie. Aby uniknąć nadmiernego pocenia stóp nie zaleca się zakładania tych samych butów kilka dni z rzędu. A jeśli twoje gruczoły potowe pracują zbyt intensywnie? Myj stopy dwa razy dziennie i dokładnie je wycieraj, szczególnie między palcami. Używaj preparatów przeciwpotnych, talku lub dezodorantów. Noś także skarpetki z włókien naturalnych, np. z bawełny lub wełny.
Zadbaj o stopy po lecie
Po lecie stopy zazwyczaj wyglądają ładnie, są opalone, a ty możesz pochwalić się modnym pedicure. Jednak skóra pięt może być nieco przesuszona, a nogi obolałe. Więc jak zadbać o stopy po lecie? Co jakiś czas przed snem mocz je w wodzie z dodatkiem oliwki lub soli. Tarką usuń zrogowaciały naskórek, zaaplikuj nawilżający krem, a w paznokcie i skórki wmasuj oliwkę. Załóż cienkie skarpetki i wskocz pod kołdrę. Po jakimś czasie zauważysz, że skóra stóp jest gładsza, a paznokcie mocniejsze i ładniejsze.
Jak dbać o stopy, gdy…
- …pękają pięty a skóra jest sucha? Skóra stóp jest bardzo gruba – ma prawie pół centymetra. Znajduje się na niej około 250 tysięcy gruczołów potowych, ale nie ma ani jednego gruczołu łojowego. To powoduje, że skóra stóp łuszczy się, szybko staje się gruba i twarda, często pęka. W skrajnych przypadkach zaniedbań pojawiają się rany, które mogą wynikać z infekcji bakteryjnych. Jak dbać o pękające pięty i suchą skórę stóp? Regularnie używaj kremu z masłem shea, allantoiną, lanoliną, mocznikiem i aloesem. Raz w tygodniu rób peeling, który usunie zrogowaciały naskórek i wygładzi skórę stóp.
- …wrastają paznokcie? Tę dolegliwość rozpoznasz po bólu przypominającym noszenie zbyt ciasnych butów. Może występować u osób otyłych, biegaczy i u tych, którzy nieodpowiednio obcinają paznokcie. Jak rozpoznać to schorzenie? Paznokieć zaczyna rosnąć w niewłaściwym kierunku i podrażnia wały paznokciowe. Jeżeli chcesz jak najszybciej pozbyć się tej przypadłości, to idź do podologa. Lekarz może zastosować tamponowanie (umieszczenia opatrunku pomiędzy wałem paznokciem a płytką paznokcia), klamrę lub wkładki.
- …dopadła cię grzybica paznokci? Chorobą możesz zarazić się wszędzie: na basenie, na saunie lub na plaży. Skóra łuszczy się i swędzi, a paznokcie robią się żółtawe i kruche. W przypadku zaawansowanego stadium grzybicy zaleca się terapię miejscową, antybiotykową lub laserową. Kuracja może trwać kilka miesięcy. O pomoc poproś dermatologa lub podologa.
Błędy w pielęgnacji stóp
Jeżeli chciałabyś samodzielnie zadbać o swoje stopy, to wystrzegaj się następujących błędów:
- stosowanie złuszczających skarpetek – zawarty w nich kwas może podrażnić zdrową skórę;
- samodzielne zakładanie klamer podologicznych;
- zbyt mocne obcinanie paznokci;
- samodzielnie usuwanie zrogowaceń nieodpowiednimi narzędziami;
- chodzenie w skarpetach ze sztucznych materiałów;
- używanie kosmetyków z wysuszającymi składnikami,
-niedokładne osuszanie stóp po kąpieli.
Domowe sposoby pielęgnacji stóp
- Zrób stopom kąpiel. Jeżeli twoje stopy przemarzły lub po prostu masz ochotę na chwilę relaksu, to zrób sobie kąpiel. Do wody możesz dodać mieszanki różnych ziół lub innych produktów: szałwii, skrzypu polnego, pokrzywy, kory dębu, krochmalu, mąki, soli morskiej.
- Wymasuj swoje stopy. W przypadku, gdy twoje stopy zmarzły i chcesz szybko poprawić ich krążenie krwi, to zrób masaż. Okrężnymi ruchami wymasuj każdy palec z osobna, pięścią wymasuj podeszwę i piętę. Jeżeli masz problem z nadpotliwością, to użyj olejków aromatycznych, np. rozmarynowego, kamforowego, pomarańczowego.
- Peeling dla stóp. Skóra twoich pięt jest sucha i gruba? Przyda ci się peeling i nawilżająca maseczka. Złuszczający produkt kupisz w drogerii lub zrobisz samodzielnie w domu. Wybierz takie składniki, które mają działanie usuwające martwy naskórek, wygładzające skórę i pielęgnujące paznokcie. Na koniec zastosuj maskę nawilżającą lub krem natłuszczający.
Pielęgnacja stóp u podologa
Profesjonalnie o twoje stopy zadba podolog. W gabinecie lekarza możesz poprosić o następujące zabiegi:
- usuwanie odcisków, modzeli i zrogowaceń;
- pedicure leczniczy;
- leczenie wrastającego paznokcia i grzybicy paznokci;
- rekonstrukcja paznokcia;
- zabiegi na pękające pięty i pocące się stopy;
- profilaktyka suchej skóry stóp.
Dobra rada!
Na jesień wybierz buty, które są o półnumeru lub numer większe i mają grubą podeszwę. Dzięki temu nie utrudnisz krążenia krwi, a stopa będzie będzie odizolowana od podłoża. Do butów włóż wkładki termiczne lub wkładki oddychające. W ten sposób zachowasz odpowiedni przepływ powietrza do stopy.
Dodaj komentarz