Cześć!

Nie wiem jak wy, ale ja nie lubię momentu, kiedy muszę schować do szafy wszystkie sandałki i jednocześnie pożegnać lato. Jesień zaczyna się dla mnie wtedy, gdy zakładam grubsze skarpety i cieplejsze buty. Wraz z tą chwilą zaczynam również lepiej dbać o stopy. Jesteście ciekawe, jak to robić i jakich chorób się wystrzegać? Zapraszam do przeczytania mojego najnowszego wpisu.

Czemu stopy pocą się jesienią?

Jesienią stopy są narażone na przepocenie. Ubieramy je wtedy w rajstopy, skarpety lub cieplejsze obuwie. Aby uniknąć nadmiernego pocenia stóp nie zaleca się zakładania tych samych butów kilka dni z rzędu. A jeśli twoje gruczoły potowe pracują zbyt intensywnie? Myj stopy dwa razy dziennie i dokładnie je wycieraj, szczególnie między palcami. Używaj preparatów przeciwpotnych, talku lub dezodorantów. Noś także skarpetki z włókien naturalnych, np. z bawełny lub wełny.

Zadbaj o stopy po lecie

Po lecie stopy zazwyczaj wyglądają ładnie, są opalone, a ty możesz pochwalić się modnym pedicure. Jednak skóra pięt może być nieco przesuszona, a nogi obolałe. Więc jak zadbać o stopy po lecie? Co jakiś czas przed snem mocz je w wodzie z dodatkiem oliwki lub soli. Tarką usuń zrogowaciały naskórek, zaaplikuj nawilżający krem, a w paznokcie i skórki wmasuj oliwkę. Załóż cienkie skarpetki i wskocz pod kołdrę. Po jakimś czasie zauważysz, że skóra stóp jest gładsza, a paznokcie mocniejsze i ładniejsze.

Jak dbać o stopy, gdy…

  • …pękają pięty a skóra jest sucha? Skóra stóp jest bardzo gruba – ma prawie pół centymetra. Znajduje się na niej około 250 tysięcy gruczołów potowych, ale nie ma ani jednego gruczołu łojowego. To powoduje, że skóra stóp łuszczy się, szybko staje się gruba i twarda, często pęka. W skrajnych przypadkach zaniedbań pojawiają się rany, które mogą wynikać z infekcji bakteryjnych. Jak dbać o pękające pięty i suchą skórę stóp? Regularnie używaj kremu z masłem shea, allantoiną, lanoliną, mocznikiem i aloesem. Raz w tygodniu rób peeling, który usunie zrogowaciały naskórek i wygładzi skórę stóp.
  • …wrastają paznokcie? Tę dolegliwość rozpoznasz po bólu przypominającym noszenie zbyt ciasnych butów. Może występować u osób otyłych, biegaczy i u tych, którzy nieodpowiednio obcinają paznokcie. Jak rozpoznać to schorzenie? Paznokieć zaczyna rosnąć w niewłaściwym kierunku i podrażnia wały paznokciowe. Jeżeli chcesz jak najszybciej pozbyć się tej przypadłości, to idź do podologa. Lekarz może zastosować tamponowanie (umieszczenia opatrunku pomiędzy wałem paznokciem a płytką paznokcia), klamrę lub wkładki.
  • …dopadła cię grzybica paznokci? Chorobą możesz zarazić się wszędzie: na basenie, na saunie lub na plaży. Skóra łuszczy się i swędzi, a paznokcie robią się żółtawe i kruche. W przypadku zaawansowanego stadium grzybicy zaleca się terapię miejscową, antybiotykową lub laserową. Kuracja może trwać kilka miesięcy. O pomoc poproś dermatologa lub podologa.

Błędy w pielęgnacji stóp

Jeżeli chciałabyś samodzielnie zadbać o swoje stopy, to wystrzegaj się następujących błędów:

  • stosowanie złuszczających skarpetek – zawarty w nich kwas może podrażnić zdrową skórę;
  • samodzielne zakładanie klamer podologicznych;
  • zbyt mocne obcinanie paznokci;
  • samodzielnie usuwanie zrogowaceń nieodpowiednimi narzędziami;
  • chodzenie w skarpetach ze sztucznych materiałów;
  • używanie kosmetyków z wysuszającymi składnikami,
    -niedokładne osuszanie stóp po kąpieli.

Domowe sposoby pielęgnacji stóp

  1. Zrób stopom kąpiel. Jeżeli twoje stopy przemarzły lub po prostu masz ochotę na chwilę relaksu, to zrób sobie kąpiel. Do wody możesz dodać mieszanki różnych ziół lub innych produktów: szałwii, skrzypu polnego, pokrzywy, kory dębu, krochmalu, mąki, soli morskiej.
  2. Wymasuj swoje stopy. W przypadku, gdy twoje stopy zmarzły i chcesz szybko poprawić ich krążenie krwi, to zrób masaż. Okrężnymi ruchami wymasuj każdy palec z osobna, pięścią wymasuj podeszwę i piętę. Jeżeli masz problem z nadpotliwością, to użyj olejków aromatycznych, np. rozmarynowego, kamforowego, pomarańczowego.
  3. Peeling dla stóp. Skóra twoich pięt jest sucha i gruba? Przyda ci się peeling i nawilżająca maseczka. Złuszczający produkt kupisz w drogerii lub zrobisz samodzielnie w domu. Wybierz takie składniki, które mają działanie usuwające martwy naskórek, wygładzające skórę i pielęgnujące paznokcie. Na koniec zastosuj maskę nawilżającą lub krem natłuszczający.

Pielęgnacja stóp u podologa

Profesjonalnie o twoje stopy zadba podolog. W gabinecie lekarza możesz poprosić o następujące zabiegi:

  • usuwanie odcisków, modzeli i zrogowaceń;
  • pedicure leczniczy;
  • leczenie wrastającego paznokcia i grzybicy paznokci;
  • rekonstrukcja paznokcia;
  • zabiegi na pękające pięty i pocące się stopy;
  • profilaktyka suchej skóry stóp.

Dobra rada!

Na jesień wybierz buty, które są o półnumeru lub numer większe i mają grubą podeszwę. Dzięki temu nie utrudnisz krążenia krwi, a stopa będzie będzie odizolowana od podłoża. Do butów włóż wkładki termiczne lub wkładki oddychające. W ten sposób zachowasz odpowiedni przepływ powietrza do stopy.

Marta

Autor: Marta

Marta / 24 lat / Wrocław / Zakochana w kosmetykach i pielęgnacji. Blog "Kosmetyczne Patenty" powstał z ogromnej pasji i chęci dzielenia się opinią, oraz doświadczeniami. Zachęcam do kontaktu i dyskusji :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2024 "Kosmetyczne patenty – Znajdź sposób na piękno" All Rights Reserved