Cześć!
Cena, działanie, opakowanie i opinie koleżanek. To właśnie na te sprawy najczęściej zwracasz uwagę wtedy, kiedy kupujesz kosmetyki do makijażu lub pielęgnacji. Ale dlaczego nie czytasz ich składu? Pewnie przerażają cię te wszystkie trudne nazwy. A gdybyś je poznała, to wiedziałbyś, że niektóre substancje zawarte w kosmetykach mogą być drażniące. Które z nich tak działają? Przeczytaj mój tekst, a wszystkiego się dowiesz.
Te groźne składniki kosmetyków
- Konserwanty i parabeny budzą najwięcej kontrowersji. Ale czy wiesz, że konserwanty zapobiegają namnażaniu się bakterii w kosmetykach i tym samym chronią twoją skórę przed podrażnieniami? Dlatego znajdziesz je w produktach na bazie wody, czyli kremach, balsamach lub szamponach. Mimo dobroczynnego działania konserwantów, niektóre z nich mogą podrażniać skórę. A co z parabenami? W kosmetykach znajdują się takie ilości parabenów, które nie szkodzą skórze. W dodatku są jednymi z najlepiej przebadanych substancji, a niektóre z nich są dopuszczone do stosowania specjalnymi certyfikatami.
- Parafiny i oleje mineralne mają bardzo dobre właściwości natłuszczające. Na skórze tworzą ochronną otoczkę, która zapobiega ucieczce wody z głębszych części skóry. Parafiny i oleje mineralne używa się do leczenia i pielęgnacji skóry atopowej i skóry wrażliwej. Niestety w przypadku niektórych osób mogą zapychać pory skóry, a co za tym idzie prowadzić do powstawania zaskórników i trądziku. Może się tak stać na cerach tłustych i łojotokowych.
- SLS i SLES to chyba najbardziej znane detergenty, które działają powierzchniowo. Mimo krótkiego kontaktu ze skórą te dwie substancje mogą powodować podrażnienia, rumień, świąd, a w bardzo skrajnych przypadkach atopowe zapalenie skóry. Jednak takie niedoskonałości pojawią się tylko wtedy, gdy stężenie SLS lub SLES przekracza jakiekolwiek normy. Niemniej trudno jest znaleźć kosmetyk pozbawiony tej substancji lub zawierający zamiennik o podobnym działaniu. A SLS i SLES są potrzebne do usuwania zabrudzeń tłuszczowych, z którymi nie poradziłyby sobie zwykłe produkty.
Te dobre składniki kosmetyków
- Przeciwutleniacze są potrzebne skórze do obrony przed wolnymi rodnikami i przedwczesnym starzeniem się. Inaczej nazywane są antyoksydantami, a należą do nich: koenzym Q10, flawonoidy, superwitaminy (A, C, E) . Ich zadaniem jest poprawa regeneracji komórek skóry, pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki nim skóra stanie się bardziej odporna na szkodliwe czynniki z zewnątrz.
- Panthenol inaczej nazywany jest witaminą B5. Jego działanie polega na nawilżeniu i łagodzeniu skóry. Sprawia, że cera staje się miękka i elastyczna. Bardzo ważną informacją dla osób z tłustą lub mieszaną cerą jest to, że panthenol nie zapycha porów skóry.
- Kwas hialuronowy stosuje się i w kosmetykach i w zabiegach medycyny estetycznej. Ma zdolność wiązania wody w skórze, co zapewnieniem jej odpowiedniego nawilżenia, elastyczności i gładkości. Tworzy na skórze warstwę, która ma działanie ochronne – zabezpiecza przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz, w tym przed wolnymi rodnikami i smogiem.
- Ceramidy to naturalny składnik lipidów skóry. Są spoiwem pomiędzy komórkami skóry w warstwie rogowej naskórka. Zapewniają skórze elastyczność i utrzymują jej stałą temperaturę. Niestety są podatne na działanie mydła, detergentów i rozpuszczalników. Ich liczba wraz z wiekiem spada, co przyczynia się do powstawania zmarszczek i suchości skóry.
- Substancje tłuszczowe i oleje naturalne regenerują naturalną barierę hydrolipidową skóry. Dodatkowo działają uszczelniająco, zapobiegają ucieczce wody z głębszych warstw skóry i przyspieszają odbudowę skóry. Należą do nich między innymi: masło Shea i masło mango oraz olejki arganowy, jojoba, migdałowy i awokado.
- Olejki eteryczne powstają z różnych części roślin jako silnie skoncentrowane ekstrakty. Mają bardzo różnorodne właściwości, które bez problemu dopasujesz do rodzaju i problemu swojej skóry. Olejki eteryczne są stosowane w aromaterapii mającej wpływ na zdrowie i relaks. Należy jednak pamiętać, że u niektórych osób, zwłaszcza tych z cerą wrażliwą lub alergiczną) mogą wystąpić podrażnienia.
- Probiotyki i prebiotyki pozytywnie wpływają na układ pokarmowy i florę bakteryjną jelit. Stosuje się je również w kosmetykach w celu oczyszczenia, złuszczenia i odżywienia skóry. Zapewniają także nawilżenie, wygładzenie i ukojenie stanów zapalnych. Produkty z zawartością tych substancji są polecane wszystkim osobom, również tym z trądzikiem lub atopowym zapaleniem skóry.
A może zamienniki?
Jeżeli boisz się używać produktów z parabenami, konserwantami i SLS, to poszukaj takich, w których substancje te zostały zastąpione innymi, mniej groźnymi. Zazwyczaj są to składniki o mniej intensywnym działaniu i trochę innych właściwościach. Są roślinnymi ekstraktami lub pozyskano je z minerałów. Pamiętaj jednak, że rzekomo szkodliwe substancje muszą być dopuszczone do używania i zastosowania w kosmetykach przez odpowiednie instytucje. To po pierwsze. Po drugie w kosmetykach będą znajdować się takie ich ilości, które nie powinny zagrażać zdrowiu.
Czy już wiesz, które składniki kosmetyków są dobre, a które nie?
Dodaj komentarz