Masz tak, że czasami patrzysz w lustro i wzrok przykuwają dziesiątki (o ile nie setki) małych, czarnych kropek? Są na nosie, na policzkach, a czasami nawet na czole i brodzie. Nie da się ich zmyć płynem micelarnym, bo ulokowane są w głębi skóry. To ZASKÓRNIKI! Jak się ich pozbyć? O tym opowiadam w tym wpisie.

Dziewczyny,

problem zaskórników to nie jest jednostkowa przypadłość. Ma je większość kobiet, ponieważ nasza skóra jest naturalnie podatna na wyłapywanie tych wszystkich zanieczyszczeń z otoczenia, a do tego często nadmiernie się przetłuszcza i jest podrażniona. A stąd już prosta droga do zaskórników…

Zaskórniki. Co to takiego?

Zaskórniki (inaczej wągry) to rodzaj zmiany skórnej, która pojawia się w miejscach na skórze, gdzie jest duże nasycenie gruczołów łojowych – to m.in. strefa T, czyli broda, okolice nosa i czoło. Zmiana to może być zaczerwienienie, stan zapalny, uwrażliwienie.

Warto wiedzieć, że wyróżnia się dwa rodzaje zaskórników:

  • zaskórniki otwarte to czarne kropki, które doskonale znamy,
  • zaskórniki zamknięte to drobne, jasne grudki podskórne.

Przyczyny powstawania zaskórników

Czy wiecie, jakie są przyczyny powstawania zaskórników?

Bezpośrednią przyczyną tego, że na naszej skórze pojawiają się nieestetyczne kropki, jest zastój sebum i rogowacenie ujść gruczołów łojowych. Mówiąc prościej, zaskórniki powstają, gdy skóra jest przetłuszczona i wszystkie zanieczyszczenia gromadzą się w jej porach. Najbardziej obrazowo: zaskórnik to taki korek z łoju, martwego naskórka i brudu, który zapycha skórę, staje się pożywką dla bakterii i powoduje podrażnienia.

Rzecz jasna taka sytuacja nie bierze się znikąd. Pośrednimi przyczynami powstawania zaskórników, na które mamy wpływ, są:

  • niekorzystne zmiany hormonalne,
  • nadmierna ilość stresu,
  • niewłaściwie dobrana, niezdrowa dieta,
  • zanieczyszczenia środowiska (np. smog),
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków,
  • niedokładny demakijaż i słabe oczyszczanie,
  • pomijanie peelingów w pielęgnacji,
  • i wiele, wiele innych drobniejszych przewinień.

Jak zwalczać ciemne zaskórniki?

Ja też miałam zaskórniki przez długi czas, mimo że ogólnie moja skóra nie jest skłonna do trądziku. Uczepiły się mojego nosa i nie mogłam się ich pozbyć! Na szczęście (po długich bojach) oczyściłam moją skórę i dziś już wiem, jak zapobiegać zaskórnikom. Sposób jest wiele.

Najważniejsze zasady pielęgnacji cery z zaskórnikami:

  1. Zacznij zwracać uwagę na to, jak i czym oczyszczasz swoją skórę – zrób przegląd swoich kosmetyków, aby zostawić tylko te, które nie są tłuste i oczyszczają w sposób naturalny, nie wysuszając nadmiernie skóry.
  2. Polub się z peelingami, które warto wykonać regularnie – przynajmniej raz na tydzień rób peeling twarzy (mechaniczny lub enzymatyczny), dzięki czemu usuniesz zanieczyszczenia i martwy naskórek.
  3. Wyreguluj pracę gruczołów łojowych, aby zapobiec przetłuszczaniu się cery – zmień swoją pielęgnację na bardziej naturalną, kup tonik o pH odpowiednim dla skóry i pamiętaj, że najważniejsze jest nawilżanie.

Ze swojej strony powiem jeszcze, że warto:

  • zminimalizować makijaż na co dzień,
  • zadbać o dietę bogatą w składniki odżywcze,
  • stosować domowe maseczki na zaskórniki.

Domowe sposoby na zaskórniki

Zdecydowanie najskuteczniejszy domowy zabieg na zaskórniki to połączenie kilku różnych działań. Ja zaczynam zawsze od domowego peelingu oraz parówki, czyli otwarcia porów skóry. Na tak oczyszczoną i przygotowaną skórę nakładam przygotowaną samodzielnie maskę detoksykującą i odżywiającą skórę. Po jej zmyciu stosuję jeszcze tonik, który wyrównuje pH skóry i pozostawia na dłużej uczucie świeżości.

Jakie składniki pomogą pozbyć się wągrów?

  • Zielona herbata (skarbnica antyoksydantów)
  • Płatki owsiane (świetnie absorbują sebum ze skóry)
  • Białko jajka (działa jak plaster oczyszczający pory)
  • Glinki (detoksykują, oczyszczają, zwężają pory)
  • Węgiel aktywny (oczyszcza z toksyn i zanieczyszczeń)

Oczywiście to nie wszystkie składniki, które pomagają w zwalczaniu zaskórników, ale zdecydowanie te, które warto przetestować. Polecam łączenie ich z olejami lub hydrolatami – też mogą pomóc.

Marta

Autor: Marta

Marta / 24 lat / Wrocław / Zakochana w kosmetykach i pielęgnacji. Blog "Kosmetyczne Patenty" powstał z ogromnej pasji i chęci dzielenia się opinią, oraz doświadczeniami. Zachęcam do kontaktu i dyskusji :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2024 "Kosmetyczne patenty – Znajdź sposób na piękno" All Rights Reserved